Paieška

2012-02-25 01:01

Bitininkė Janina Milašienė: prie bičių nuo vaikystės

Bitininkės Janina Milašienė: prie bičių nuo vaikystės. Klaudijaus Driskiaus nuotr.

Bitininkės Janina Milašienė: prie bičių nuo vaikystės. Klaudijaus Driskiaus nuotr.

Kol bitės dūzgia avilyje laukdamos pavasario, bitininkams – pats darbymetis. Reikia ne tik pasiruošti artėjančiam sezonui, bet ir parduoti tai, ką pavyko iš bičių gauti vasarą. Ekologišku ženklu pažymėtas medus traukia ne vieno akį, o juo prekiaujanti garbaus amžiaus moteris kelia pasitikėjimą.

 

Renkasi ekologišką

Norintieji iš bitininkės Janinos Milašienės nusipirkti grikių medaus nusivilia. „Negi taip gali būti?!“ – stebisi pirkėjai. Kodėl nėra tokio medaus, atsakyti labai paprasta. Ekologinio bityno avilių negalima vežioti. Jie turi stovėti vienoje vietoje, tinkamoje ekologiško medaus gamybai.

„Mūsų bitės laikomos Zarasų rajone, Gražutės regioniniame parke. Jos net norėdamos negali prinešti grikių medaus, nes ten jie neauginami, aplink nėra ūkininkų dirbamų laukų. Mano bitelės medų neša tik iš pievų ir miško augalų, todėl ir prekiauju tik trijų rūšių medumi: pavasario, vasaros ir rudens. Suneštas jis iš tuo metu žydinčių augalų, – aiškino bitininkė. – Medų žmonės renkasi pagal skonį. Daug kam patinka viržių ir lipčiaus medus – tamsus, labai švelnaus skonio. O štai pavasarinis – labai šviesus. Jis specifinio skonio, nes surinktas iš pienių ir žydinčių obelų.“

Iš bitininkės medų ne pirmą sykį perkantys žmonės, paklausti, kodėl perka būtent ekologišką medų, sakė, kad tiki, jog šis medus vertingesnis nei iš kitų bitynų. Kita vertus, kodėl nepirkti, jei jis kainuoja beveik tiek pat kaip ir neekologinių bitynų.

Antra pensija

Bitininkauja J.Milašienė jau 45 metus. Kiek pamena save, vis prie bičių. Kai mirė šio amato mokęs tėtis, atsitiko taip, kad liko tik viena bičių šeima. Tačiau Janinai apsisprendus rimtai imtis bitininkavimo, jų padaugėjo iki 64. „Pensija maža, tad labai džiaugiuosi galėdama prie jos prisidurti dar tiek pat. Tačiau svarbiausia, kad turiu širdžiai mielą užsiėmimą. Nuo ankstyvo pavasario, vos tik atšyla, iš buto Utenoje kraustausi gyventi į sodybą, kur gyvena visos bitelės, ir nėra dienos, kad nenueičiau prie avilių. Man jos – paguoda senatvėje“, – linksmai pasakojo moteris. Žiemą iki avilių nukakti galima tik slidėmis, nes keliai iki vienkiemio nevalomi. Tvarkytis dideliame bičių ūkyje Janinai padeda ne tik sūnus, dukra, žentas, bet ir anūkai.

Bitininkaus tik ekologiškai

Nors J.Milašienė bitininkauja jau seniai, ekologinį statusą jos bitynas turi tik aštuntus metus. Būtų apsiėjusi be jo ir toliau, jei ne vienas nuolatinis medaus pirkėjas. „Paėmė žmogus ir nuvežė mūsų medutį patikrinti į laboratoriją. Ten pasakė, kad tokio švaraus ir kokybiško medaus retai kur rasi. Na, ir pradėjo tas žmogus mane raginti imtis ekologinio bitininkavimo. Pagalvojau, kad blogiau nebus. Taip ir yra. Nesigailiu papildžiusi ekologiškai bitininkaujančiųjų gretas. Papildomo popierizmo ir tikrintojų vizitų daugiau nei įprastai bitininkaujant, bet tai ne bėda. Jei sąžiningai viską darai, nėra ko bijoti. Taigi ir toliau bitininkausime tik ekologiškai“, – tikino moteris.

Nepuola varoatozės erkės

Bitininkauja Janina nuo seno įprastuose Dadano aviliuose. Žiemą, sutvarkiusi bičių lizdus, avilius apšildo specialiomis pagalvėmis. „Rudenį verdame sirupą iš ekologiško cukraus, kurio kilogramas kainuoja 11 Lt, tad vienai šeimai tenka skirti 40 Lt. Aviliuose paliekame nemažai medaus. Tada ramiau, kad bitelės ištvers žiemą, juolab kad nežinome, kokia ji bus“, – atviravo pašnekovė. Išvengti bičių ligų, pasak jos, padeda sirupas su pelyno ir jonažolės ištraukomis. Taip pamaitintos jos geriau virškina, būna stipresnės. Pačiai Janinai įdomu tai, kad bityne beveik nėra visoje šalyje paplitusių varoatozės erkių. „Patys vežame negyvas bites į laboratoriją, bičių šeimas tiria ir iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno padalinio atvykę specialistai, tačiau randa jų stebėtinai mažai“, – pasakojo bitininkė. Ji spėjo, jog taip yra todėl, kad aplinkui nėra kitų bitynų, bitės skraido teritorijoje, kurioje nevykdoma ūkinė veikla, nenaudojami augalų apsaugos chemikalai, nėra jokių kitų taršos šaltinių. Po žiemos žūva vos viena kita šeima, o leistina norma dešimčiai šeimų – viena žuvusi nuo erkių bičių šeima.

Pažįsta savus

 

Iš vieno avilio per sezoną J.Milašienė prikopia vidutiniškai 30 kg medaus. „Galėtų bitės ir daugiau jo prinešti, jei dažniau būtų keičiama motinėlė. Aš ją keičiu kas 3 metus. Motinėles auginu pati. Mano bitės – vietinės mišrūnės, tačiau jos nepiktos. Jei tik netyčia prispaudžiu, tada cakteli. Turbūt pažįsta savus. Juk nuo gegužės 20-osios iki liepos 1-osios prie avilių einu po kelis kartus per dieną, žiūriu, kas darosi, ar nesiruošia mano augintinės spiesti. Jei girdžiu, kad šeima ūžia, vadinasi, negerai. Kuo daugiau spies, tuo blogiau, nes nusilps šeima“, – pasakojo bitininkė. Ji pasidžiaugė, kad per darbymetį dirba visa šeima: kas medų suka, kas spiečius semia.

Reikalavimai negąsdina

Prieš keletą metų J.Milašienė pateikė paraišką ES paramai gauti. „Pusiau natūriniams ūkiams remti lėšų skiriama nedaug – 5 tūkst. Lt per metus, tačiau per 5 metus, kol dalyvauji programoje, susidaro nemaža suma. Kai sukaupsime 15 tūkst. Lt, pirksime elektrinį medsukį. Dar reikia džiovintuvo, fasavimo indo. Tokia įranga brangi, nes viskas turi būti iš nerūdijančio plieno“, – pasakojo Janina. Ekologiškai bitininkaujantiesiems keliami griežtesni medaus realizavimo reikalavimai nei kitiems bitininkams. Medus turi būti fasuojamas tik į naują tarą, ji turi būti tik stiklinė. Tačiau patyrusios bitininkės tai negąsdina. Ji džiaugiasi galėdama prekiauti aukščiausios kokybės medumi. Juk dažnas medų perka susirgęs ar norėdamas sustiprinti organizmą.

Vijolė Aguonaitė

Valstičių laikraščio logotipas
Vardas:*

El. paštas:
Komentaras:*

Bitininkystė

Informacija kasdien

Kainos